Sjoerd Versteegh wint KNAW Onderwijsprijs

1e prijs in het profiel N&T

Sjoerd Versteegh wint KNAW Onderwijsprijs

Sjoerd Versteegh heeft met zijn profielwerkstuk Componistenclassificatie, neurale netwerken en harmonische analyses de eerste prijs gewonnen in het profiel N&T van de KNAW Onderwijsprijs. Eerder ontving hij al de Van Melsenprijs van de Radboud Universiteit en de Jan Kommandeurprijs van de Rijksuniversiteit Groningen.

De jury reikte de KNAW Onderwijsprijzen uit op dinsdag 14 juni, tijdens een feestelijk programma in het Trippenhuis geleid door Anna Gimbrère. De president van de KNAW prof.dr. Marileen Dogterom maakte de prijzen bekend. Het bleef lang spannend voor Sjoerd; zijn profiel kwam pas als laatste aan bod waarna in volgorde de derde, tweede en eerste prijs bekend werd gemaakt. Ook de docenten die de winnende werkstukken hebben begeleid - in dit geval Rebecca Sier - kregen een onderscheiding van de KNAW. In de mediatheek is een plaquette toegevoegd aan de reeks eerdere KNAW prijzen die door leerlingen van het 4e zijn behaald.

Neurale netwerken zijn imitaties van het menselijk brein. Sjoerd Versteegh bouwde zo’n modelbrein dat feilloos in staat is verschillende muziekstijlen te herkennen. Hij baseerde zich op methoden voor harmonische analyse, een tak van de wiskunde die akkoorden en noten met elkaar vergelijkt. Alle 27 muziekstukken die Sjoerd aan het door hem gebouwde model voorlegde, wist het correct toe te schrijven aan de componisten Bach, Beethoven of Monteverdi. Het kunstmatige brein heeft dus zelf de kenmerkende patronen voor elke componist gevonden en was in staat om deze te generaliseren en te herkennen. Sjoerd was als kind al gefascineerd door artificiële intelligentie, maar is ook een begaafd altviolist. Hij speelt in drie jeugdorkesten. Na zijn eindexamen wil Sjoerd naar het conservatorium.

Deze website maakt gebruik van cookies

Esprit Scholen neemt uw privacy zeer serieus, daarom maakt espritscholen.nl alleen gebruik gemaakt van functionele cookies om de website goed te laten functioneren. De website gebruikt geen tracking of tracking cookies en toont geen advertenties. Waar het nodig is om gebruik te maken van functionaliteit van derden, wordt zoveel mogelijk gekozen voor een privacy vriendelijke oplossing.